Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Konie rubinowe zatrzymane w biegu -


Realizatorów filmu pt.
“Konie Rubinowe” spotkaliśmy na korytarzu Domu Kultury. Ich zgorzkniałe miny nie wróżyły nic dobrego – byli zmęczeni i pełni rozżaleni. Oto co nam powiedzieli, gdy spytaliśmy o plany związane z realizacją filmu.
Reżyser (Andrzej B.Czulda) – Niestety zmuszeni chyba jesteśmy do tego, by już oficjalnie stwierdzić, że zaczęta z tak dużym rozmachem produkcyjnym impresja poetycka, sławiąca piękno polskich koni, skazana została na fiasko z przyczyn od nas niezależnych. Pomimo uzyskania zgody Zrzeszenia w Warszawie oraz pokonania bardzo wielu trudności natury techniczno-organizacyjnej, nie możemy przystąpić do realizacji ze względu na brak zgody ze strony dyrekcji Państwowego Stada Koni w Walewicach, na bezpłatne wykonanie zdjęć filmowych.
Red. – A stadniny w Łącku i Bogusławicach ?
Reżyser
- I tam sytuacja jest identyczna. Zresztą stadniny te stanowiły naszą rezerwę na ewentualne dokrętki, gdyż jako główny plan zdjęciowy nie wchodzi w rachubę – ze względu na specyficzny charakter hodowli. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak nieprzyjaznym stanowiskiem zainteresowanej instytucji. Niestety pomimo najlepszych chęci, nie jesteśmy w stanie zapłacić żądanej sumy, która wynosiłaby kilkanaście tysięcy złotych.
Operator (Bogdan Plewczyński) – Włożyliśmy wiele wysiłku, już od samego początku czyli od pisania scenariusza, aż do dnia dzisiejszego, by film ten zrealizować, a przeszkód natury organizacyjno-technicznej było rzeczywiście wiele. By film miał odpowiednie walory artystyczne, potrzebny był sprzęt wysokiej klasy, lecz i to udało nam się pokonać – wypożyczyliśmy kamerę, specjalne obiektywy oraz filtry do różnych efektów z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Cała ekipa była już w stadium najwyższej gotowości, gdyż dosłownie na dniach miał nastąpić wyjazd na zdjęcia i wystarczyło jedno nieprzychylne stanowisko, by wysiłek nas wielu poszedł na marne.
- Smutny jest taki brak zrozumienia ze strony niektórych instytucji – dodaje
Andrzej Adler, kierownik grupy produkcyjnej. Wiele było załatwiania, pisania różnych pism, różnych pieczątek i wszystko tylko po to, by dosłownie za pięć dwunasta okazało się, że całe przedsięwzięcie wzięło po prostu w przysłowiowy łeb. Startują z rozmachem również z rozmachem wpadliśmy na przeszkodę, której pokonać chyba nie sposób...
Red: Rozumiemy ich doskonale. Piękne konie zatrzymane zostały bowiem w pół skoku...
p.h.

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone