Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Gdy w Kaliszu stał zamek -


Nikt już nie może pamiętać tamtych czasów, gdy w Kaliszu stał jeszcze zamek, miasto otoczone było murami obronnymi z basztami i bramami warownymi, a kościołów i klasztorów było znacznie więcej niż dziś. Wystarczy jednak trochę wyobraźni i talentu, popartych rzetelną wiedzą historyczną, aby odtworzyć wygląd miasta sprzed wieków. Podjął się tego zadania artysta plastyk i zarazem znawca dziejów Kalisza WŁADYSŁAW KOŚCIELNIAK.

“Wszystko zaczęło się – mówi artysta – od pewnego XVII-wiecznego obrazu, przedstawiającego św. Paschalisa, unoszącego się nad Kaliszem. Obraz przechowywany w kościele SS. Nazaretek, otrzymałem przed laty do konserwacji. Stał on dość długo w mojej pracowni. Wpatrywałem się w tę panoramę miasta, która jest najstarszym zachowanym przekazem ikonograficznym tego typu. I wtedy zapragnąłem zobaczyć, jak to miasto wyglądało wówczas także z innych stron... Zacząłem więc badać inne dokumenty ikonograficzne, a przede wszystkim opisy miasta, wzbogacając moją wiedzę. Bezcennym źródłem wiadomości i zarazem podstawą do odtworzenia całego układu miasta, okazał się plan Kalisza z roku 1785 – tzw. plan Politalskiego. Opierając się na nim stworzyłem moją pierwszą makietę Kalisza z XVII – XVIII wieku. Potem w miarę postępu prac badawczych i nowych odkryć uzupełniałem ją i poprawiałem...
Pierwsza makieta starego Kalisza, autorstwa Władysława Kościelniaka, zdobiła przez wiele lat stałą wystawę dziejów miasta w Muzeum Ziemi Kaliskiej. Już po powstaniu województwa kaliskiego, wystawę te zlikwidowano w roku 1982, planując zastąpienie jej nową obszerniejszą i dokładniejszą. Scenariusz nowej wystawy, który opracowali Jerzy Splitt, Anna Roth i Sabina Fic, przewidywał oczywiście dalsze eksponowanie makiety Kalisza z przełomu XVII – XVIII wieku. Niestety jak do tej pory nie znalazły się środki na realizację tych projektów.
Nie ma więc w kaliskim muzeum wystawy, która obrazowałaby dzieje najstarszego miasta Polski. Powstanie za to już wkrótce film oświatowy na ten temat. Realizuje go ekipa “ORION-FILM” z Łodzi na zlecenie Towarzystwa Miłośników Kalisza. I właśnie na prośbę filmowców p. Władysław Kościelniak wyciągnął z muzealnych magazynów zapomnianą makietę miasta. Poddał ją kosmetyce, uaktualnił, powiększył dobudowując przedmieścia – i wyeksponował w jednym z muzealnych pomieszczeń na II piętrze. Choć jest to tylko ekspozycja robocza, już wzbudza ona zainteresowanie zwiedzających muzeum, a przede wszystkim dzieci. Makieta pozostanie na razie w sali ekspozycyjnej jako element przyszłej stałej wystawy. Swego rodzaju komentarzem do niej mają być – wyeksponowane na ścianach – kolorowe ilustracje autorstwa Władysława Kościelniaka, przedstawiające najważniejsze rozdziały i momenty z historii Kalisza, a przygotowane specjalnie do książki Anny i Jerzego Splittów “Kalisz poprzez wieki”, wydanej w ubr. Staraniem muzeum oraz Towarzystwa Miłośników Kalisza.
Na razie ta prosta ekspozycja będzie chociażby namiastką wystawy, na jaką Kalisz na pewno zasługuje i na którą czeka już siedem lat.
(bs)
Zdjęcie: Zbigniew Kantorski

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone