Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Cmentarz trafi na ekran -
 

Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ogłosił nabór projektów na wsparcie finansowe produkcji pełnometrażowych filmów fabularnych lub dokumentalnych, których zdjęcia (lub ich część) będą zrealizowane w naszym mieście, przedstawiających korzystny wizerunek Łodzi. Produkcja musi zakończyć się do 30 listopada i być rozliczona do 15 grudnia 2008r.

Na wsparcie magistrat przeznacza milion złotych brutto. Jednym ze składających wniosek o dofinansowanie będzie reżyser filmów dokumentalnych Andrzej Czulda, przygotowujący się do realizacji obrazu „Nekropolis” – o łódzkim Starym Cmentarzu przy Ogrodowej.
Największym problemem – wyjaśnia twórca – jest znalezienie „wkładu własnego” wymaganego przez miasto. Bez tego nie można w ogóle starać się o wsparcie.
„Mamy już obiecane dofinansowanie z MPK i firmy pogrzebowej Klepsydra. Propozycję współpracy skierowałem też do ambasady Niemiec i do łódzkiej parafii ewangelicko-augsburskiej” – wyjaśnia reżyser. Andrzej Czulda jest przekonany, że trójwyznaniowa nekropolia to dobry temat promocyjny dla miasta. „Łódź można promować na wiele sposobów. Można zrobić film o pubach, można zrobić film o piotrkowskiej (chyba nawet już był zrobiony), można zrobić film o fabrykach, można zrobić film o cmentarzach. W przyszłości chciałbym zrobić film o cmentarzu żydowskim”.
Jednak na produkcję, której akcja rozgrywa się – w znacznej części – na cmentarzu – pieniądze zdobyć trudno. „Ludzi, którzy mają kontakt ze sztuką – dość łatwo jest przekonać do angażowania się w takie przedsięwzięcie. Dlatego, że oni znają ten cmentarz, wiedzą jak bardzo to jest wartościowa rzecz. Ludzi, którzy od sztuki są trochę dalej – oczywiście trudniej przekonać. Ale zależy, kto przekonuje”.
W przedsięwzięcie zaangażował się – jeszcze jako przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej – obecny senator Maciej Grubski, co – jak podkreśla reżyser – jest bardzo znaczącą pomocą. Problemy finansowe jednak pozostają. Zgodnie z pierwotnym zamysłem łódzki cmentarz miał być pokazany w ciągu czterech pór roku. „Niestety – po podliczeniu kosztów wyszła suma tak astronomiczna, że uznałem, iź nigdy takiej nie zdobędę. Film będzie realizowany w najpiękniejszej porze roku – jesienią”.
(AK)

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone