Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Sfilmuje irackich tłumaczy? -
 

Andrzej B. Czulda, znany łódzki reżyser filmów dokumentalnych, chce nakręcić film o irackich tłumaczach wspierających polskich żołnierzy w Iraku. Łodzianina interesują zachowania człowieka w sytuacji ciągłego zagrożenia, spotęgowane myślą o rychłej wyprowadzce wojsk koalicji z Iraku.
W Iraku zginęło już 30 tłumaczy, a ci którzy nadal służą, wykonują swe zadania z wyrokami śmierci wydanymi przez terrorystów. Za informację o nich płacą nawet 5000 dolarów.
Projekt łódzkiego reżysera nazwano "W pułapce współpracy", a kanwą scenariusza ma być artykuł Roberta A. Czuldy, syna reżysera. Opublikowany w "Polsce Zbrojnej" tekst mówił o skali ryzyka irackich tłumaczy, ale także o tym, czy polski rząd wyciągnie do nich rękę i zabierze do Polski w zamian za pomoc w czasie misji stabilizacyjnej.
Ministerstwo Obrony Narodowej nie wyraziło zgody na zdjęcia w Polskim Kontyngencie Wojskowym, mimo iż Czulda gwarantował, że tłumacze będą nie do rozpoznania (m.in. zasłonięte twarze, ujęcia od tyłu, fikcyjne imiona, przetworzone głosy). Według ministra Bogdana Klicha, wizyta filmowców mogłaby tłumaczy narazić na dekonspirację, a także mieć wpływ na obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego kontyngentu.
W międzyczasie okazało się, że polski rząd wyda 1,2 mln zł na urządzenie tłumaczy pomagających wojsku w Polsce.
Pomysł kręcenia filmu w Iraku upadł, ale Czulda nadal jest zainteresowany tematem.
- Teraz film może opowiadać o ewakuacji i pierwszych miesiącach tłumaczy w Polsce, ich nowej ojczyźnie - mówi reżyser. - Jest oczywiste, że nadal nie można ujawnić ich tożsamości, bo ręce terrorystów są długie. Ale bez udziału MON nie ma szans na powstanie filmu.
Marcin Darda

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone