Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Idąc cmentarną aleją -
 

Nagrobki, kaplice i mauzolea Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej uwiecznione zostaną na taśmie filmowej. W Łodzi powstaje dokument dotyczący najstarszej nekropolii w mieście.
"Nekropolis", bo taki tytuł nosić będzie dokument, ma pokazać wielokulturową Łódź przez pryzmat trójwyzna-niowego Starego Cmentarza. Zdjęcia do filmu ruszą na przełomie września i października. Spora część kręcona będzie nocą. Poza obrazami z cmentarza sfilmowane zostaną też pałace łódzkich fabrykantów.
Ciekawe przedstawienie architektury cmentarnej jest wymagające i użyte muszą być specjalne środki techniczne. Obecnie filmowcy tworzą dokumentację i sprawdzają możliwość ujęć tak, by film był interesujący nie tylko ze względu na treść, ale i obraz.
Reżyser filmu – Andrzej Czulda – jest łodzianinem i absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jego dorobek filmowy, to głównie produkcje dokumentalne, m.in. "I rozbiór Polski", "Cmentarz Orląt" i cykl "Krakowskie oblicza kultury". Współpracował też z Janem Jakubem Kolskim, Leszkiem Skrzydło i Andrzejem Sapiją.
Patronat nad przedsięwzięciem objął przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak. Film dotowany jest z magistratu w ramach drugiej edycji konkursu na miejskie wsparcie produkcji filmowych. Oprócz "Nekropolis" współfinansowanych będzie 5 innych filmów: biografia "Kern" w reżyserii Grzegorza Królikiewicza, dokument "Bunt na Łodzi" Jacka Talczewskiego, filmy fabularne "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka oraz "Czekając na deszcz" Piotra Trzaskalskiego. Piątym filmem będzie animacja "Zuzanna" z łódzkiego Se-Ma-Fora.
(tww)

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone