Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Na planie wśród nagrobków -
 

Nocą i za dnia, z ziemi i z wysokości 68 metrów: tak zobaczymy Stary Cmentarz przy Ogrodowej. Za niecały miesiąc do zabytkowej nekropolii wkroczy ekipa filmowa z Wytwórni Filmów Oświatowych i nakręci dokument o wielokulturowej Łodzi.

 "Nekropolis" w reżyserii Andrzeja Czuldy - łódzkiego reżysera-dokumentalisty, który zasłynął m.in. cyklem portretów zabytkowego Krakowa - to jeden z sześciu projektów, nagrodzonych w miejskim konkursie na film o Łodzi. Od władz realizatorzy dostali 128 tys. zł, resztę z 200 tys. zł niezbędnych na realizację dały różne instytucje.
Zdjęcia rozpoczną się w październiku i potrwają 12 dni. - Z początku myślałem o filmowaniu architektury - tłumaczy reżyser. - Pokażemy nie tylko pomniki, ale również tych, którzy tworzyli potęgę Łodzi. Chcemy sfilmować blisko 80 nagrobków, także pałace, a narrację historyczną urozmaicić fabularyzowanymi scenami.
Ostatni klaps padnie w dniu Wszystkich Świętych. - Rozstawimy najwyższy strażacki podnośnik i pokażemy cmentarz z góry. Rozświetlony zniczami, pełen ludzi będzie się świetnie prezentował - ocenia Andrzej Czulda. Autorem zdjęć będzie Jacek Siwecki, kierownikiem produkcji - Krzysztof Sułek. Premiery 45-minutowego filmu można spodziewać się na początku przyszłego roku, w Muzeum Kinematografii. Potem "Nekropolis" ukaże się na płytach (w kilku wersjach językowych) i być może w telewizji. - Obraz ma reklamować miasto, a także przyspieszyć konserwację najważniejszych obiektów cmentarza - tłumaczy senator Maciej Grubski, który pomaga filmowcom. - Premiera to dobra okazja, by zwrócić uwagę na zaniedbania, dlatego w tym samym czasie będzie ogłoszony konkurs na renowację zabytków. Odnowienie samego mauzoleum Karola Scheiblera ma kosztować ok. 2 mln zł rocznie, ale są to niezbędne działania. Warto, by cały ten kompleks uczynić atrakcyjnym turystycznie.
Monika Wasilewska

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone