Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Kobra za kunszt i za miłość -
 

"Do bólu" Marcina Koszałki okazał się najlepszym filmem zakończonego w sobotę festiwalu mediów "Człowiek z zagrożeniu".
Marcin Koszałka, zwycięzca festiwalu Człowiek w zagrożeniu, mówił do łódzkiej publiczności dzięki internetowej kamerze- Jesteś nadopiekuńcza i realizujesz potrzeby kosztem swojego dziecka - wyrzuca syn matce. Matka ma mu za złe, że zajmując się "babą", nie znajduje czasu dla niej samej, choć mieszkają pod jednym dachem. A syn ma 50-tkę na karku...
O relacjach matki, syna i kobiety, która pojawiła się w jego życiu, opowiada "Do bólu" Marcina Koszałki - zdobywca Grand Prix i statuetki Białej Kobry festiwalu "Człowiek w zagrożeniu". - Reżyser opowiada o zagrożeniu miłością. To subtelny temat, który wymaga kunsztu i ten dostrzegliśmy - ocenia szef jurorów Andrzej Jakimowski, reżyser "Zmruż oczy" i "Sztuczek".
Laureat głównej nagrody nie dotarł do Muzeum Kinematografii. Przeszkodził mu śnieg i korki na drogach wyjazdowych z Krakowa. Dlatego Koszałka mógł tylko wyrazić radość via internet: - Cieszę się, bo nagrodę przyznali mi twórcy, których dokonania bardzo szanuję. No i dostałem się do grona laureatów, którymi byli klasowi dokumentaliści.
Rzeczywiście poprzednie edycje festiwalu wygrywali m.in. Jacek Bławut, Marcel i Paweł Łozińscy i Maciej Drygas.
Drugą nagrodę podzieliły między siebie dwa filmy. "Bajki z krainy pieców..." łodzianina Andrzeja B. Czuldy przedstawiają historię więźniów Auschwitz (jednym z nich był ojciec reżysera), którzy tworzyli dla swoich dzieci kolorowe książeczki. Jakimowski: - Reżyser rewelacyjnie pokazuje piękną kartę zachowania człowieczeństwa. A to, że jest uwikłany w historię, którą opowiada, to dodatkowa zaleta filmu.
Bohaterami "Na zdrowie" Michała Bukojemskiego są natomiast dzieci alkoholików, które podczas terapii dzielą się bolesnymi doświadczeniami.
Z reportaży radiowych najwyżej oceniono "WIN-na nie WIN-na" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman. To historia spotkania ofiary i oprawcy. Stanisławy Rachwał. działaczki WiN, wtrąconej przez UB do więzienia na Montelupich (i skazanej na śmierć), z Marią Mandel, esesmanką, która znęcała się nad Polką w Auschwitz. Reportażu można posłuchać na stronie internetowej Polskiego Radia na podstronie Studia Reportażu i Dokumentu. Warto!
Jury obejrzało 31 filmów, wysłuchało 13 audycji, a następnie przyznało 17 nagród i dyplomów honorowych. - Poziom był wysoki, a filmy i audycje tak różne, że trudno było znaleźć płaszczyznę, na której dałoby się je porównać. Jednak wszystkie nagrody są absolutnie zasłużone - mówi Andrzej Jakimowski.

Jakub Wiewiórski

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone