Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Nekropolis wkrótce opuści montażownię Oświatówki -
 

Druga układka, czyli ułożenie poszczególnych scen w filmie „Nekropolis”, powstaje w Wytwórni Filmów Oświatowych. Dokument Andrzeja Czuldy, kręcony jesienią zeszłego roku, wkrótce zostanie zmontowany.
- Ujęcia, sceny ułożone są już we właściwej kolejności, teraz trzeba je poskracać – wyjaśnia reżyser. – Film nie może być za długi, bo przestanie być interesujący.
„Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni”, bo tak brzmi cały tytuł filmu, to prezentacja Łodzi z końca XIX wieku przez pryzmat pomników na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej. Zdjęcia z cmentarza to przede wszystkim ujęcia nocne, często filmowane z podnośników albo z helikoptera. Film ma pokazać trójwyznaniową nekropolię w sposób niedostępny dla przeciętnego człowieka.
- Ujęcia pomników przeplatają się z widokami pałaców i wilii, które budowali przemysłowcy – zapowiada Andrzej Czulda. – Pokażemy ludzi, którzy budowali Łódź, zarówno wielkich fabrykantów, jak i zwykłych robotników.
W filmie pojawia się elegancki karawan, ale także scena pogrzebu prostego człowieka. Całość okraszona będzie komentarzem narratora, Zdzisława Szczepaniaka.
- Komentarz będzie dogrywany do filmu, potem czeka nas udźwiękowienie, którym zajmie się Bogumiła Kłopotowska – zapowiada reżyser. – Kolejny etap to korekta barwa ujęć, którą nadzoruje operator Jacek Siwecki.
Gotowy produkt, film na DVD, powstanie w lutym. W marcu odbędzie się premierowy pokaz kinowy „Nekropolis”. Na razie nie wiadomo, co dalej.
- Wytwórnia przygotowuje gotowy produkt, z założenia powinien on stać się materiałem promocyjnym dla miasta i samorządu województwa – wyjaśnia Andrzej Czulda. – Mam nadzieję, że urzędy zamówią u nas kopie, być może także w różnych wersjach językowych.
Reżyser zakłada, że wykorzystaniem filmu w promocji Łodzi i regionu urzędy zainteresują się po pierwszym publicznym pokazie. Wtedy wiadomo będzie, czy film spełnia oczekiwania widzów.

(Ad.)

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone