Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Milion złotych na filmy o Łodzi -
 

Milion złotych przeznaczy w tym roku Łódź na dofinansowanie filmów związanych z Łodzią. Na wsparcie liczyć mogą produkcje promujące miasto, pokazujące pozytywny wizerunek Łodzi i w znacznej części realizowane na miejscu.
- Pieniądze przyznawane są na zasadach konkursu, dofinansowujemy maksymalnie dwie trzecie wartości projektu - zastrzega Grażyna Bolimowska, wicedyrektor wydziału kultury łódzkiego magistratu. - W tym roku wpłynęło 27 zgłoszeń, są to zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, a nawet animacje.
Jednym z wnioskodawców, planujących właśnie produkcję filmu dokumentalnego, jest łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych.
- Planujemy film niezwykle ważny dla Łodzi i historii miasta - zapewnia Andrzej Traczykowski, dyrektor WFO. - Ma to być film na bazie naszych materiałów archiwalnych, pokazujących starą Łódź i współczesnych ujęć tych samych miejsc.
W filmie pod roboczym tytułem "Metamorfozy Kominogrodu" pokazane mają być fragmenty miasta od lat 50. Prezentowane miejsca zmieniły się nie do poznania, dlatego obraz uzupełniony będzie o ujęcia współczesne.
- Najważniejsze, że film będzie żywy, będą ówcześni przechodnie, auta czy wystrój sklepów - zapowiada Andrzej Czulda, reżyser. - To będzie lekcja historii, która pokaże, jak Łódź się zmienia i pięknieje.
"Metamorfozy Kominogrodu" powstaną w całości w Łodzi, pracować będzie tylko łódzka ekipa filmowa i dotyczyć będą tylko Łodzi. Dlatego twórcy mają nadzieję na dofinansowanie. Zgodnie z zapowiedziami urzędników wydziału kultury, konkurs ma być rozstrzygnięty w kwietniu.
Adam Kuźmicki

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone