Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Tam gdzie śpią "dzieci" Łodzi -

To miejsce, w którym czas staje się szczególny, a pomniki i epitafia mówią o wierze, nadziei i miłości – tak wygląda Stary Cmentarz w ujęciu twórców filmu „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni...”. Odbyła się już premiera produkcji, która okazała się filmowym przewodnikiem nie tylko po najstarszym miejskim cmentarzu, ale także po Łodzi, jej fascynującej historii i nieprzemijającym pięknie.
Dziś po raz pierwszy w Muzeum Kinematografii widzowie w towarzystwie reżysera – znanego dokumentalisty Andrzeja Czuldy i producentów- mogli zobaczyć pełen nostalgii i dostojeństwa obraz historii miasta, która zaklęta jest w pomnikach, mauzoleach i grobach nekropolii. Pierwszemu pokazowi filmu towarzyszyli również: prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, przewodniczący RM Tomasz Kacprzak, posłanka Joanna Skrzydlewska, senator Maciej Grubski i łódzcy radni.
W filmie wielokrotnie podkreślano, że to trójwymiarowy charakter sprawia, że jest to cmentarz unikatowy w skali kraju i Europy. W kinematograficznej wędrówce alejkami nekropolii widzom towarzyszy karawan – swoisty wehikuł czasu, przenoszący do miejsc i ludzi, którzy w dziejach miasta zostawili znaczące ślady. Poznajemy losy znanych łódzkich fabrykantów, wielkich filantropów, artystów, kupców czy bojowników o wolność. Ich pomniki stały się dla twórców pretekstem do snucia ballady o mieście, jego rozwoju, czasach świetności, historii wielkich fortun i dramatycznych upadków. W samym filmie nie brakuje gorzkich i przepełnionych wstydem słów o niszczejących na cmentarzu bezcennych pamiątkach wielokulturowej tożsamości miasta. Jak podkreślają autorzy filmu, z wieloma grobowymi symbolami i czas, i potomni nie obchodzili się zbyt łaskawie.
Film dokumentujący ich coraz bardziej niszczejące piękno dotowany jest z kasy magistratu w ramach konkursu na miejskie wsparcie produkcji filmowych.
- Jednak – jak stwierdził prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki – uzyskanie dotacji z tej puli to zasługa przekonującego scenariusza oraz spiritus movens całego przedsięwzięcia – senatora Macieja Grubskiego, który musiał wychodzić wiele ścieżek, aby ten film mógł powstać.
Sam senator Maciej Grubski wierzy, że „Nekropolis” stanie się okazją do rozpoczęcia dyskusji o ratowaniu takich łódzkich zabytków jak kaplica Scheiblera, cały Stary Cmentarz i inne tego typu obiekty.
- Film jest szansą na ochronę zabytków oraz na dalsze filmowe pokazywanie tego, co mamy najlepszego na terenie województwa - przekonywał M. Grubski. – To wspaniałe i wzniosłe udokumentowanie pięknej historii niezwykłego miasta.

(ed) 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone