Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Nekropolis -

Wczoraj w Muzeum Kinematografii odbyła się premiera nowego filmu Andrzeja Czuldy "Nekropolis". Jest to dokument przedstawiający historię Łodzi przez pryzmat osób, których grobowce znajdują się na Starym Cmentarzu. W filmie widzimy piękno Starego Cmentarza i jego zabytkowe nagrobki. Obraz przedstawiony w filmie jest bardzo poruszający. Widzimy w nim zarówno odrestaurowane pomniki (głównie dzięki ofiarności samych łodzian) oraz niszczejącą kaplicę Scheiblera.
Ta ostatnia wywołuje najwięcej emocji. Z pewnością jest ona największym skarbem Starego Cmentarza. W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia została ograbiona i zniszczona. Dziś trwają prace nad jej uratowaniem. Mam nadzieje, że w tym roku z budżetu miasta przekazane zostanie 1,5 mln. złotych na renowację kaplicy. A w następnych latach - kolejne pieniądze. Bez budżetowych pieniędzy stracimy jeden z najcenniejszych łódzkich zabytków. A na to pozwolić sobie nie możemy.
Przyznam, że ten wyśmienity film wspaniale pokazuje wielokulturową "starą" Łódź. Jest to bardzo dobra promocja naszego miasta. Gratuluję Andzejowi Czuldzie kolejnego znakomitego filmu. Panie Andrzeju! Dziękuję. W tym miejscu muszę także podziękować mojemu poprzednikowi, byłemu przewodniczącemu Rady Miejskiej, senatorowi Maciejowi Grubskiemu. Gdyby nie jego determinacja i walka o fundusze, ten film pewnie by nie powstał. A byłaby to wielka strata dla naszego miasta.

Feed: Blog Tomasza Kacprzaka

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone