Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Nekropolis - nowy film promujący Łódź -

Nekropolis – nowy film promujący Łódź – Wiadomości24

Premierowy pokaz filmu „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni...” w reżyserii znanego dokumentalisty Andrzeja Czuldy odbył się wczoraj w łódzkim Muzeum Kinematografii. 

Film opowiada o historii Łodzi poprzez pryzmat zabytkowego Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej, gdzie pochowani zostali sławni łodzianie - fabrykanci, artyści, ludzie, którzy kształtowali Łódź, ale też zwykli robotnicy.
W dokumencie ukazane są m.in. zabytkowe pomniki, mauzolea, niepowtarzalna, ale bardzo zniszczona kaplica Karola Scheiblera, który był jednym z ważniejszych fabrykantów. Stary cmentarz jest unikalny nie tylko ze względu na aspekty architektoniczne, ale też ekumeniczne: pochowano tu katolików, ewangelików i wyznawców prawosławia.
W produkcji przeplatają się zdjęcia kręcone na cmentarzu, filmy z czasów fabrykanckiej Łodzi, ale też inscenizacje z tamtych lat i zabytkowy karawan krążący po nekropolii.
Premiera cieszyła się dużym zainteresowaniem łodzian. Na pokazie można było spotkać m.in. prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, posłankę Joannę Skrzydlewską, senatora Macieja Grubskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi Tomasza Kacprzaka, radnego Jana Mędrzaka i byłego prezydenta Łodzi Tadeusza Matusiaka.
Produkcja sponsorowana jest z miejskiej kasy – w ramach konkursu na film zawierający elementy promujące miasto. Prezydent J. Kropiwnicki przyznał podczas premiery, że uzyskanie dotacji jest zasługą nie tylko przekonującego scenariusza, ale też senatora Grubskiego, który był spiritus movens całego przedsięwzięcia.
Grubski wyjaśnił, że urzekł go pomysł reżysera, ale widzi w tym filmie również szansę na uratowanie niszczejących zabytków Starego Cmentarza – a szczególnie scheiblerowskiej kaplicy – Będę zabiegał o uczynienie z Nekropolis jednego z podstawowych filmów promujących Łódź, być może nawet w kilku językach – zapowiedział parlamentarzysta.
Po pokazie reżyser złożył podziękowania sponsorom – Łodzi Kaliskiej, MPK Łódź, Dalkii Łódź, PKO Bank Polski, Klepsydrze, Opal Property Developments, marszałkowi województwa łódzkiego i miastu Łódź. Specjalne podziękowania Czulda skierował w stronę senatora Grubskiego, Anny Nowakowskiej i Anny Kuźmickiej. Patronat nad filmem objęli: przewodniczący Rady Miejskiej, marszałek województwa łódzkiego, "Polska Dziennik Łódzki" i TV TOYA.

__________________________________________________________________________________________

Andrzej Bernard Czulda (ur. 8 kwietnia 1951 w Łodzi), polski scenarzysta i reżyser filmów oświatowych i dokumentalnych. Ukończył PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1979 związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. W roku 1984 zadebiutował jako samodzielny reżyser, będąc jednocześnie autorem scenariuszy swoich filmów. W swej karierze zawodowej współpracował z wieloma znanymi i cenionymi reżyserami, między innymi z Janem Jakubem Kolskim, Leszkiem Skrzydło, Andrzejem Sapiją. Tworzy filmy związane z historią, kulturą i sztuką. Autor książki „Filtry i nasadki w fotografii i filmie” oraz zdjęć do książek Leszka Skrzydło „Rody Fabrykanckie” (Oficyna Bibliofilów w Łodzi 1999 – 2000). Wyróżniony Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (ex aequo) na XVIII Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” za film dokumentalny „Bajki z krainy pieców”.

Ewelina Koper

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone