Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Nekropolis, film o Starym Cmentarzu jest już gotowy -

Wypełniona po brzegi sala kinowa i publiczność oglądająca film wyświetlany na telebimie w sąsiednim pomieszczeniu - tak wyglądała oficjalna premiera filmu "Nekropolis - łódzkie trójprzymierze cieni". Dokument pokazujący najcenniejsze zabytki Starego Cmentarza przy Ogrodowej od początku realizacji cieszył się ogromnym zainteresowaniem łodzian.
Film Andrzeja Czuldy, zrealizowany w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych, pokazuje łódzką nekropolię w sposób niedostępny dla przeciętnego zwiedzającego. Znaczna część dokumentu to ujęcia nocne, nie brakuje też zdjęć z lotu ptaka, a nawet inscenizacji nawiązujących do XIX-wiecznych realiów. "Nekropolis" to nie tylko filmowy katalog zabytkowych pomników i nagrobków, ale przede wszystkim opowieść o twórcach Łodzi przemysłowej. Dlatego sceny z cmentarza przeplatane są ujęciami willi, pałaców i fabryk. Film kończy się ujęciem Starego Cmentarza z góry w dniu Wszystkich Świętych, kiedy cała nekropolia rozświetlona jest tysiącami zniczy.
- Ten film powinien zmienić nasze myślenie o Cmentarzu Starym, przede wszystkim o kaplicy Scheiblera - przekonywał podczas premiery senator Maciej Grubski, który przez wiele miesięcy zabiegał o pieniądze na realizację "Nekropolis".
Rzeczywiście, reżyser Andrzej Czulda nie stroni od obrazów przygnębiających, jak popadająca w ruinę kaplica, albo wnętrza rozszabrowanych przez hieny cmentarne krypt rodziny Scheiblerów.
Na razie "Nekropolis" wyświetlany był na kilku pokazach w Muzeum Kinematografii. Nie wiadomo jeszcze czy film trafi do powszechnej dystrybucji, do kin, czy telewizji, czy zostanie wydany na płytach. To ostatnie rozwiązanie mogłoby służyć promocji miasta i regionu, zwłaszcza, że dokument powstał głównie za pieniądze Urzędu Miasta Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego.
- Taki film trudno pokazywać na festiwalach - uważa Andrzej Traczykowski, dyrektor WFO. - Ale to świetny materiał promocyjny.

Adam Kuźmicki

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone