Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Pod ciśnieniem polityki, ale ... -

 

(Po krakowskim festiwalu filmowym)

Najpopularniejszy z odbywających się w Polsce festiwali filmowych tym razem miał tylko międzynarodową edycję. Nasze wytwórnie mogły jednak na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie zaprezentować to, co same uznały za najlepsze. Łódzka “Oświatówka” wybrała trzy pozycje: “POWRÓT Z CHAOSU” Andrzeja Papuzińskiego otrzymał nagrodę pozaregulaminową. Dobrze przyjęto “WSTYD” Henryka Urbanka, zaś “Brązowe Smoki” otrzymał Andrzej Różycki za “NIESKOŃCZONOŚĆ DALEKICH DRÓG, PODPATRZONA I PODSŁUCHANA ZOFIA RYDET A.D. 1989”. Obraz ten przedstawiający znakomitą artystkę-fotograficzkę, jest prezentacją jej spojrzenia na sztukę i życie. Publiczność przyjęła film bardzo gorąco.
Jak nam powiedziała Elżbieta Drecka, redaktorka w WFO – na tegorocznym festiwalu szczególnym uznaniem cieszyły się filmy podejmujące tematy ogólniejsze i szersze niż zdarzenia polityczne. Potwierdzeniem tego jest m.in. werdykt nieformalnego jury dziennikarzy, które nagradzając film A. Różyckiego, umotywowało wybór tak: “Za odwagę i konsekwencję w przywracaniu wartości sztuce i artyście w czasach jednoznacznie poddanych istnieniu polityki”.
Dodajmy jeszcze, że oprócz wymienionych twórców nagrodę pozaregulaminową za film: “KALISZ POPRZEZ WIEKI” otrzymał reżyser związany z “Oświatówką” Andrzej Czulda.
Gratulujemy laureatom!
(rs)

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone