Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Bajki dla dzieci pisane w Auschwitz -

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza na sesję edukacyjną "Bajki z Auschwitz". Odbędzie się ona 26 lutego. Głównym ich odbiorcą mają być uczniowie i nauczyciele. Bajki pisali po kryjomu więźniowie obozu dla swoich dzieci. Robili do nich też piękne ilustracje. Więźniów, którzy je tworzyli było prawie trzydziestu.

Bajki zaczęły powstawać wtedy, gdy jeden z więźniów znalazł na rampie w Birkenau książeczkę z bajką należącą do dziecka, które zostało zamordowane w komorze gazowej. Wtedy postanowili napisać i zilustrować bajki dla swoich dzieci. - "Nie wiem, czy ta bajeczka dojdzie kiedyś do Twoich małych rączek, ale mimo to postanowiłem namalować Ci Najdroższy mój jasnowłosy Zbysiu te obrazeczki" - pisał do swojego starszego syna Henryk Czulda.
Młodszy syn pana Henryka, Andrzej, jest autorem wzruszającego filmu dedykowanego pamięci swojego ojca "Bajki z krainy pieców".
Podczas sesji będzie spotkanie z reżyserem i projekcja filmu. Natomiast w Dziale Zbiorów zostaną zaprezentowane w oryginale "Bajki" jak i inne przedmioty wykonane dla dzieci przez więźniów KL Auschwitz.

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone