Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Kino Dokumentu w Domu Sztuki -

Listopadowy seans w Kinie Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie był, jak co roku, poświęcony nieżyjącym dokumentalistom. Obejrzeliśmy trzy krótkie filmy zmarłego 4 września śląskiego reżysera Janusza Kidawy: „Pierwszą zmianę”, „Człowieka z cyfrą” i „Naszą wojnę czterdziestoletnią”. Pierwszy z nich jest reportażem o pracy głównego dyspozytora w kopalni węgla kamiennego. „Człowiek z cyfrą” to dowcipnie spuentowana, fabularyzowana impresja na temat budowy Huty Katowice. „Nasza wojna czterdziestoletnia” rozprawia się z długą historią remontu mostu w Wyszogrodzie. Remont kosztował tak drogo, że za tę kwotę można by wybudować dwa nowe mosty.
Piotr Śliwiński ze Studia Filmowego Kalejdoskop, wraz z którym Dom Sztuki organizuje seanse i spotkania w Kinie Dokumentu, przypomniał, że większość filmów dokumentalnych Janusza Kidawy, nawet tych o Śląsku, została wyprodukowana w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Dodał, że reżyser zdobył za nie nagrody na festiwalach m.in. w Krakowie i Mannheimie. Andrzej Bukowiecki, kierownik kina Domu Sztuki, przywołał fabularną twórczość Kidawy, w tym jego największy przebój – „Grzeszny żywot Franciszka Buły”.
Drugim dokumentalistą, którego wspominano w minioną sobotę w Kinie Dokumentu, był Andrzej Traczykowski, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi. Reżyser Andrzej B. Czulda w ciepłych słowach wspominał swego szefa i przyjaciela, który 16 stycznia b.r. zginął w wypadku samochodowym. Z tego, co Czulda mówił o sytuacji i losach Wytwórni po śmierci Andrzeja Traczykowskiego, można wywnioskować, że jednak nieprawdą jest iż nie ma ludzi niezastąpionych. Są – i Andrzej Traczykowski do nich się zaliczał.
Widzowie obejrzeli jeden z ostatnich filmów wyprodukowanych za dyrekcji Traczykowskiego – „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni”, w reżyserii Andrzeja B. Czuldy. Przypadek sprawił, że obraz ten jest tematycznie jak najściślej związany z odchodzeniem do wieczności, ukazuje bowiem (w przepięknych, nastrojowych zdjęciach Jacka Siwickiego) dzieje i dzień dzisiejszy Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
Wieczór wspomnień został sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Partnerem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

WAB

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone