Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Łódzka ekipa filmowa wróciła ze zdjęć w Iranie -

"Perskie ocalenie" to film dokumentalny Andrzeja B. Czuldy o grupie polskich cywilów, która w 1942 roku wraz z Armią Andersa wyszła z Rosji Sowieckiej i udała się do Iranu. Premierę zaplanowano na początek 2013 roku.
- Jesteśmy prawdopodobnie jedyną ekipą filmową z Zachodu, której pozwolono realizować zdjęcia w Iranie - chwali się Andrzej B. Czulda, autor filmów "Bajki z krainy pieców" czy "Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni". Pomysłodawcą "Perskiego ocalenia" i jednocześnie asystentem reżysera jest syn dokumentalisty - Robert Czulda.
Zdjęcia do filmu powstawały od 2 do 15 października. Kręcono w Teheranie, Isfahanie i Bandar-E-Anzali. Film skupia się na, tzw. dzieciach Andersa, polskich sierotach, które trafiły do Iranu po opuszczeniu Rosji Sowieckiej wraz z Armią Andersa. W tym roku mija 70. rocznica tego wydarzenia. - Do dziś Isfahan jest nazywany miastem polskich dzieci - opowiada reżyser. - Po 1945 roku sieroty zostały ewakuowane do Libii, Australii, Nowej Zelandii. Część wróciła do Polski.
Ekipa odnalazła w Iranie wiele polskich śladów - dawne polskie szkoły, kościół. W Teheranie filmowcy spotkali się z trzema Polkami, które były wśród 40 tys. dzieci Andersa. Dziś to 80-letnie panie. Zostały bohaterkami filmu, podobnie jak pięciu Irańczyków, pamiętających doskonale wydarzenia z lat 40. ubiegłego wieku.
W filmie zobaczymy zdjęcia archiwalne i współczesne obrazy Iranu. - Chcemy nie tylko mówić o historii, ale też pokazać, że to jedno z najbardziej bezpiecznych państw - mówi dokumentalista. - Nie ma tu alkoholu, agresji. Ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków. Zaczepiali nas na ulicy i częstowali ciastkami i plackami.
Zdjęcia powstawały również w Juracie podczas Światowego Dnia Dzieci Isfahanu. Nagrano wspomnienia ośmiu osób. Czulda planuje również dokupić archiwalne materiały filmowe, kręcone przez czołówkę wojska polskiego przy Armii Andersa.
Na grudzień zaplanowano dodatkowe zdjęcia w Szymbarku, gdzie stoi zrekonstruowana chata Sybiraka i rosyjski pociąg z wagonami bydlęcymi, którymi wywożono ludzi na Syberię.
Film jest na etapie postprodukcji. Jego budżet wynosi 200 tys. zł. 75 procent pieniędzy na jego realizację przeznaczył Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Wygraliśmy konkurs - wyjaśnia Czulda. "Perskie ocalenie" ma powstać w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i perskiej. Film będzie trwał ok. 45 minut. Premierę zaplanowano na początek 2013 roku. Pokaże go TVP Historia, TVP Polonia oraz telewizje w Iranie i Chicago.

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone