Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Z ziemi irańskiej do Polski - "Perskie ocalenie" w Kinematografie -

Kinematograf (pl. Zwycięstwa 1) zaprasza we wtorek (16 kwietnia) o godz. 18 na premierę "Perskiego ocalenia", nowego filmu Andrzeja B. Czuldy, autora filmów dokumentalnych "Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni" i "Bajki z krainy pieców".

"Perskie ocalenie" to opowieść o grupie polskich cywilów, która w 1942 roku wraz z Armią Andersa wyszła z ZSRR i udała się do Iranu. Zdjęcia powstawały w Teheranie, Isfahanie i Bandar-E-Anzali.
- Jesteśmy prawdopodobnie jedyną ekipą filmową z Zachodu, której pozwolono realizować zdjęcia w Iranie - chwali się reżyser.
Ekipa odnalazła w Iranie wiele polskich śladów - dawne polskie szkoły, kościół. W Teheranie filmowcy spotkali się z trzema Polkami, które były wśród 40 tys. "dzieci Andersa". Dziś to 80-letnie panie. Zostały bohaterkami filmu, podobnie jak pięciu Irańczyków, pamiętających doskonale wydarzenia z lat 40. ubiegłego wieku.
W filmie zobaczymy również zdjęcia archiwalne i współczesne obrazy Iranu. - Chcemy pokazać, że to jedno z najbardziej bezpiecznych państw - mówi dokumentalista. - Nie ma tu alkoholu, agresji. Ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków. Zaczepiali nas na ulicy i częstowali ciastkami i plackami.
Zdjęcia powstawały również w Juracie podczas Światowego Dnia Dzieci Isfahanu. Nagrano wspomnienia ośmiu osób. Można je poznać we wtorek o godz. 19 w Kinematografie

Cjg.gazeta.pl – „Co jest grane” 15 kwietnia 2013
Dominika Kawczyńska

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone