Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Perskie ocalenie: premiera filmu -

Premierowy pokaz najnowszego, jeszcze "gorącego" filmu Andrzeja B. Czuldy "Perskie ocalenie" zgromadził tak wielu widzów, że dla wszystkich nie starczyło miejsca w sali muzealnego kina. Pociechą dla tych, którym nie dane było uczestniczyć w tym wyjątkowym seansie, niech będzie informacja, że film "Perskie ocalenie" znajdzie się w maju w programie "Kinematografu".
Pośród zgromadzonych na sali była prawie cała ekipa realizatorska i kilkoro bohaterów filmu.
Autor przedstawił odyseję ponad stu tysięcy polskich cywilów, w tym ponad dwudziestu tysięcy dzieci, spośród prawie miliona osób deportowanych przez NKWD ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej w latach 1940 - 1941, którym udało się wydostać wraz z wojskiem gen. W. Andersa z "krainy powszechnej szczęśliwości" do Iranu. Opowiedział ją poprzez wspomnienia żywych uczestników tamtych wydarzeń, dokumentalne materiały filmowe pochodzące ze zbiorów m.in. Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz materiały filmowe nakręcone współcześnie w Iranie, w miejscach dawnych wydarzeń. Reżyser w swoim filmie pokazał Iran odbiegający od powszechnych wyobrażeń - kraj ludzi życzliwych i pomocnych, którzy przyjęli polskich uchodźców i nawet po dziesięcioleciach zachowali o nich dobre wspomnienia. Taki sam obraz Iranu wyłania się z opowieści jego bohaterów, zarówno mieszkających tam do dzisiaj, jak i rozrzuconych po całym świecie.
Film powstał 70 lat po opisywanych wydarzeniach i chwała autorowi, że udało mu się jeszcze dotrzeć do ich żyjących uczestników, zarówno Polaków jak i Irańczyków.

Kinomuzeum.pl - 16.04.2013
Edward Zamysłowski

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone