Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Reportaż 'Perskie ocalenie' -

Wczoraj swoją premierę miał nowy dokument Andrzeja Czuldy ‘Perskie Ocalenie’ – reportaż o tzw. ‘dzieciach Andersa’ bądź też ‘dzieciach Istfahanu’ czyli dzieciach, którym udało się uciec z sowieckiej katorgi do Iranu.  

Dzięki minimalnemu udziałowi narratora na pierwszy plan wysuwają się osoby opowiadające wydarzenia sprzed ponad 70 lat kiedy byli jeszcze dziećmi. Opisują straszne dni związane z internowaniem, wywozem do obozów między innymi na Syberii i nie mniejszy koszmar przewozu na południe do perskich miast po podpisaniu układu Sikorski – Majski w 1942 roku. Ich historie poruszają, zadziwiają a nawet przerażają. W filmie przedstawione są także relacje Irańczyków, ich odczucia wobec zabiedzonych osób, a zwłaszcza dzieci. Obrazu dopełnia piękna, poruszająca muzyka skomponowana i opracowana przez Bogumiłę Kłopotowską.  

Premierowemu pokazowi towarzyszyło także spotkanie z reżyserem, który opowiadał o trudach tworzenia filmu, ale również o przemiłym traktowaniu ekipy przez Irańczyków. Na sali gościło także dwoje bohaterów reportażu, pani Romana Danuta Starzyk – Kotwińska i pan Władysław Czapski.

Film jest niezwykłym świadectwem wartym obejrzenia. Tego typu reportaże poruszają bardziej dzięki opowieściom świadków wydarzeń. Reżyser miał szczęście, że zdążył stworzyć ten dokument, że ludzie tak chętnie opowiadali o swoich przeżyciach.  

Kolejny seans w kinie Kinematograf w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się najprawdopodobniej 18 maja. Reportaż ukaże się również w telewizji polonia i na tvp kultura.  

źródło: Strona Andrzeja Czuldy
Autor: Tanit Studio

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone