Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Nie zapominajmy -

Strona 19

Zapraszamy Czytelników i Użytkowników do wypożyczenia i obejrzenia w zaciszu domowym dokumentalnych filmów pt.: „Bajki z krainy pieców”, „Perskie ocalenie”, „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni”, w reżyserii i według scenariusza łódzkiego dokumentalisty Andrzeja B. Czuldy. Tematyka filmów dotyka bolesnej przeszłości historycznej, kultury w szerokim wymiarze.
Film pt. „Bajki z krainy pieców” przedstawia wzruszającą historię więźniów KL Auschwitz, którzy pisali po kryjomu bajki dla własnych dzieci. „Perskie ocalenie” to historia żołnierzy Armii Andersa oraz towarzyszącym im cywilom, kobietom i dzieciom, którzy wyszli z ZSRR i znaleźli schronienie w Iranie. Natomiast film „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni” opowiada historię i piękno łódzkiej nekropolii mieszczącej się w Łodzi przy ul. Ogrodowej.
Wszystkie filmy wywołują wzruszenie, skłaniają do refleksji nad dramatycznymi. Zakończonymi niejednokrotnie szczęśliwymi wydarzeniami. Wzbudzają szacunek dla odważnych nieżyjących już ludzi, pamięć o trudach ich losu. Są żywym dokumentem, ich niepowtarzalnym historycznym dowodem tamtych wydarzeń.
Filmy dostępne są w czytelni internetowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie. Zapraszamy!
K.S.  

Strona 37  

Szanowny Pan Andrzej Czulda – Reżyser  

Ponownie, po wielu już latach, z wdzięcznością dziękujemy w imieniu Mieszkańców Dębna i naszych Czytelników oraz swoim własnym za reżyserię i realizację filmu „Dębno w 40-leciu PRL”.
Równie serdeczne podziękowania proszę przyjąć za niezwykłe, cenne i wzruszające dary – filmy na DVD: „Bajki z krainy pieców”, „Perskie ocalenie”, „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni”. Tematyka filmów należy już do przeszłości historycznej niemniej – autentyczne, pełne dramatyzmu wydarzenia w swej filmowej wymowie ukazują uczucia i wartości dziś – często niedoceniane bądź spłycane. Dominują przywołane sprzed lat uczucia: tęsknota, żal, miłość i lęk wraz z ukazanym bezgranicznym poświęceniem oraz patriotyzmem. Filmy wzbudzają podziw, szacunek wraz z utrudzoną pamięcią dla nieżyjących już ludzi i ich dokonań.
j.T.

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone