Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Dwie ciekawostki i pretensja -

 

O przyznaniu na tegorocznym XXVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie nagrody Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej Andrzejowi B. Czuldzie za reżyserię filmu “Kalisz poprzez wieki” – w telegraficznym skrócie informowaliśmy już naszych czytelników. Dziś wiadomość uzupełniamy dwoma ciekawostkami.
Pierwsza: Europejska Federacja Prasy Turystycznej, która ma siedzibę w Rzymie, dotychczas przyznawała swoją nagrodę na festiwalu filmowym w Karlowych Varach (Czechosłowacja), podobnie zresztą jak czynił to Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Montecatini (Włochy). “Przeniesienie obu tych nagród do Krakowa – jak podkreślił Antonio Conte, dyrektor festiwalu w Montecatini – jest skromną próbą podkreślenia znaczenia krakowskiego festiwalu. Znam wasze kłopoty ekonomiczne i trochę boję się o istnienie tego festiwalu... To przecież między innymi filmowcy i dziennikarze, a więc ludzie którzy spotykają się na tym festiwalu, mogą dla tej sprawy wiele zrobić. Nasze nagrody właśnie to chcą podkreślić. To skromna próba moralnego wsparcia festiwalu, którego znaczenie dla poczucia naszej europejskiej wspólnoty wydawało mi się zawsze bezdyskusyjne...”
I ciekawostka druga: Andrzej B. Czulda zafascynowany Kaliszem zamierza mu poświęcić swój następny film: “Sanktuaria kaliskie”. Ma już scenariusz i jednego sponsora, gdy znajdzie się drugi – przystąpi do kręcenia filmu o świątyniach kaliskich i ich skarbach.
Na koniec pretensja: film “Kalisz poprzez wieki”, nakręcony na zlecenie Miejskiej Rady Narodowej, który pokazany został tylko raz publiczności kaliskiej (na tegorocznej akademii z okazji rocznicy miasta), wzbudził spore zainteresowanie, także wśród kaliszan zamieszkałych za granicą. Dowiedzieli się o jego istnieniu drogą okrężną i radzi by film zobaczyć. Tymczasem nikt nie kwapi się ani do sporządzenia kopii tego filmu, ani do przeniesienia go na taśmę video. Taką gotowość wyrażało Towarzystwo Miłośników Kalisza, ale – jak do tej pory – wszystko skończyło się na słomianym zapale. A Szkoda!
(k)

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone