Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Dokumentalista z łódzkiej wytwórni -

Pod hasłem czulda-film.pl można znaleźć informacje o Andrzeju B. Czuldzie: reżyserze filmów dokumentalnych, scenarzyście, publicyście, autorze filmowej i książkowej monografii Starego Cmentarza w Łodzi.

Z Oświatówką związał się w 1979, na całe niemal zawodowe życie, bo aż do 2010. Trafił tam na sprzyjającą atmosferę i życzliwych ludzi. Szybko został skierowany do ekip filmowych. Został asystentem, potem drugim reżyserem. Pracował pod okiem twórców znakomitych.

Z Janem Jakubem Kolskim współpracował przy fabularyzowanych dokumentach Jak mnie kochasz? oraz Słowiański świt. Początki Polski z cyklu 11. filmów poświęconych dziejom Polski. Kolejne odcinki reżyserowali L. Skrzydło i A. Sapija,  Czulda współpracował przy dziewięciu tytułach.

Wytwórnia skierowała go na Zaoczne Wyższe Zawodowe Studium Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, które ukończył w 1993 roku.  Wcześniej debiutował samodzielnymi obrazami Sport gorzowski i Dębno Lubuskie – oba w 1984.

Do najważniejszych swoich dzieł zalicza cykl Krakowskie oblicza kultury. Tworzą go pięćdziesięciominutowe obrazy:  Złota jesień krakowskiego średniowiecza, Krakowskie oblicza renesansu i manieryzmu, Barok krakowski. Kultura i sztuka to zawsze bliskie mu tematy. Zaraz po cyklu krakowskim stworzył jeden z najciekawszych swoich filmów - Wpinanie księżyca. Napisano o filmie: „Poetycki, piękny, o magicznym świecie, fascynującej osobowości i oryginalnej twórczości Dariusza Milińskiego, malarza, rzeźbiarza, poety, inicjatora plenerowych spektakli teatralnych. Mistrza wizualnej metafory.” Pokazywany na festiwalach dał autorowi wiele satysfakcji i nagród. Z zamiarem kontynuowania opowieści o tym niezwykłym artyście napisał kolejny scenariusz…

Zrealizował kilka filmów w duchu patriotycznym. Zaliczają się do nich: Stefan Pogonowski, Cmentarz Orląt, Święto Wojska Polskiego. Historia i tradycja, Perskie ocalenie. W czasie realizacji filmu o Pogonowskim, pochowanym na Starym Cmentarzu w Łodzi bohaterze wojny roku 1920, dotarł do mieszkającej w naszym mieście jego siostrzenicy, które przechowała zdjęcia, odznaczenia i inne pamiątki. Ten sam Stary Cmentarz został też „bohaterem” jego filmu Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni. Z zachowanej dokumentacji filmowej stworzył książkę Za kurtyną pamięci – przewodnik po Starym Cmentarzu.

Najważniejszym, najczęściej nagradzanym filmem reżysera są Bajki z krainy pieców. Osobisty film, o którego początkach mówi: „Mój ojciec narysował w Auschwitz książeczką dla swojego synka, mojego starszego brata Zbyszka. Chciał pozostawić po sobie pamiątkę, nie wiedząc, czy jeszcze ujrzy żonę i dziecko. Ojciec przetrwał gehennę kolejnych sześciu obozów i wrócił do Łodzi, a wraz z nim cudem ocalała książeczka, do dziś rodzinna relikwia.” To bajeczka, opowieść o czarnym kurczątku. Już po decyzji o realizacji filmu, w trakcie dokumentacji okazało się, że ta książeczka nie była jedyna. Więźniowie, pracownicy obozowego biura projektowego, w konspiracji przygotowali serię ilustrowanych opowieści dla dzieci – autorów było ponad trzydziestu. A film trafił do zbiorów Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie.

Andrzej B. Czulda wciąż jest aktywny, planuje kolejne filmy, a między nimi dokument o niedawno zmarłym kompozytorze i dyrygencie Zdzisławie Szostaku.

Mieczysław Kuźmicki

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone