Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Pomóżmy Grunwaldowi -

 

Powstaje cykl filmów “Kulisy historii”

Łódzcy filmowcy i historycy przygotowują cykl filmów pt. “Kulisy historii”. Pierwszym w tej serii ma być 30-minutowa opowieść o bitwie grunwaldzkiej. Scenariusz pt. “Grunwald raz jeszcze” napisał już Leszek Skrzydło. Pomogła Agencja Scenariuszowa w Warszawie, umożliwiając sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz konsultacje merytoryczne i naukowe. Produkcji filmu podjęła się Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi, a reżyserii – Andrzej B. Czulda. Konsultantem naukowym jest prof. Andrzej Nowakowski – wieloletni kierownik ekspedycji archeologicznych, badających sławne pobojowisko. Na tym jednak prace zostały wstrzymane. Aby przystąpić do produkcji filmu potrzeba około 600 mln starych złotych. A tych na razie nie ma. Dlatego też inicjatorzy zwracają się do wszystkich przedsiębiorstw państwowych i prywatnych naszego regionu z prośbą o pomoc w zgromadzeniu tej kwoty. Nie jest przecież astronomiczna, a pozwoli Grunwaldowi wyjść z zapomnienia, w które pogrąża się coraz bardziej. W ciągu ostatnich lat nie ukazała się o nim żadna praca naukowa ani popularyzatorska, zaczyna brakować nawet informatorów turystycznych. Od bez mała 30 lat, zwiedzającym pole bitwy i Muzeum w Stębarku pokazuje się ten sam fragment “Krzyżaków”.
A scenariusz filmu “Grunwald raz jeszcze” jest wielce obiecujący. Ujęcie tematu inne od dotychczasowych, mogące zaciekawić ludzi różnego wieku i przygotowania, wywołać refleksje. Film nie stroni od spraw kontrowersyjnych czy dyskusyjnych, to zaś sprawia, że nie kończy się wraz z napisem “Koniec”. Jak zapewniają inicjatorzy, jego kopie mogą być sprzedawane turystom na kasetach, w różnych wersjach językowych.
Na tym etapie prac przygotowawczych do produkcji, potrzebne są tylko listy intencyjne, deklarujące poparcie dla inicjatywy z podaniem kwoty, jaką zamierza się na ten cel ofiarować. Samo jej przekazanie nastąpiłoby po rozpoczęciu produkcji i podpisaniu umów miedzy wytwórnią a ofiarodawcą. Wszyscy sponsorzy zostaną wymienieni w czołówce filmu, co dla wielu firm będzie dobrą reklamą.
Przedsiębiorstwa państwowe i prywatne, a nawet indywidualni miłośnicy historii, chcący pomóc Grunwaldowi, proszeni są o przesłanie (w możliwie szybkim terminie) listów intencyjnych pod adresem:
Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, 93-106 łódź, ul. Kilińskiego 210.
O postępie prac przy produkcji filmu będziemy informować.
Henryk LEŚNIOWSKI

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone