Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- To już historia ale -

 

TEGOROCZNY Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych to już historia, ale może warto raz jeszcze powrócić do pewnych spraw z nim związanych. Oto wśród imprez towarzyszących i poza konkursem pokazany został krakowianom w czasie festiwalu film dokumentalny, zrealizowany przez Andrzeja B. Czuldę “Barok krakowski”.
Film – do którego realizacji, sponsorując go, przyczynili się m.in. Urząd Miasta Krakowa, Urząd Wojewódzki, a współproducentem jest nasza krakowska telewizja – jest wykonany z ogromnym pietyzmem i znajomością tematu, pozwala na wydobycie niedostrzeganych na co dzień nawet przez samych krakowian wartości naszych zabytków. Jego treść wzbogaca dodatkowo doskonały komentarz profesora Tadeusza Chrzanowskiego. Film rozpowszechniany jest w wersji polskiej i francuskiej na kasetach video i znajduje się także w archiwum Rady Europy.
Już ta bardzo krótka charakterystyka pozwalałaby przypuszczać, że w trakcie tak ważnej imprezy, jak festiwal, projekcja filmu zostanie należycie wyeskponowana, co pozwoli na dotarcie doń wielu ludziom, a także iż do obejrzenia go zachęcani zostaną cudzoziemcy, goście festiwalu i w ogóle turyści odwiedzający nasze miasto w tym czasie. Niestety było zupełnie inaczej. O projekcji wiedzieli tylko “wtajemniczeni”, tzn. posiadacze gazetki festiwalowej, i ci zresztą z trudem trafili do kina “Mikro”, nie podano bowiem nawet ulicy, przy której się kino mieści, nie mówiąc już o tym, jak do kina dotrzeć.
Kraków, jedno z bez wątpienia najpiękniejszych miast świata, nie jest specjalnie rozpieszczane przez rodzimych twórców w rejestrowaniu i chęci pokazywania jego unikalnych zabytków. Warto więc byłoby, by te nieliczne przypadki, kiedy ktoś usiłuje wypełnić tę lukę, nie tylko zauważyć, ale rozpopularyzować i docenić. Trudno pojąć dlaczego tak jest.
Andrzej B. Czulda, łodzianin, zamierza zrealizować dalsze filmy o krakowskim gotyku i renesansie. Może więc w czasie przyszłego festiwalu, jeśli zostaną zrealizowane i nań pokazane, otrzymają należytą oprawę.
(bog)

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone