Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Filmowa lekcja historii -

 

Historyczny Kraków we współczesnym obiektywie

Wbrew powszechnemu mniemaniu, wspaniałe krakowskie zabytki nie posiadają wyjątkowo bogatej filmowej dokumentacji. Lukę postanowił zapełnić zakochany w naszym mieście łodzianin Andrzej B. Czulda, kręcąc, dostępny już na kasetach wideo, dokument “Barok krakowski”. Jest to pierwsza część cyklu, opowiadającego o krakowskich dziełach sztuki.

Związany z Łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych reżyser, wraz z operatorem Jackiem Siweckim i kierownikiem produkcji Waldemarem Krzakiem, postanowił zaprezentować największe osiągnięcia krakowskiego baroku w architekturze, rzeźbie i malarstwie. Kamera towarzyszy prof. Tadeuszowi Chrzanowskiemu (ekspertowi baroku przy Radzie Europy w Strasbourgu), opowiadającemu ze swadą o uroczych miejscach, nie zawsze do końca znanych nawet rodowitym krakowianom. Nastrój epoki podkreśla muzyka skomponowana przez mistrzów XVII i XVIII wieku, w wykonaniu zespołu “Fiori Musicali”, grającego na dawnych instrumentach.
“Cykl filmów o historii sztuki rozpoczęliśmy od baroku, ponieważ rok 1994 był Rokiem Baroku, ogłoszonym przez UNESCO. Poszliśmy więc za ciosem, starając się pokazać większość wspaniałych osiągnięć tej epoki. Na wiosnę rozpoczną się zdjęcia do kolejnych odcinków cyklu, zatytułowanych “Kraków w mrokach gotyku” i “Renesans krakowski”. Filmy można polecić młodzieży, chcącej poznać historię sztuki swojego kraju, przybywającym do naszego miasta turystom, a także wszystkim ludziom zakochanym w Krakowie.
“Kraków fascynuje mnie od zawsze. Wysiadając z pociągu, od razu czuję powiew innego życia, kultury, która mnie tak frapuje. Gdyby ktoś zaproponowałby mi mieszkanie w Rynku, nie wahałbym się ani przez moment i opuściłbym rodzinną Łódź – stwierdził reżyser.
(MSZ)

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone