Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Węże i manieryzm -

 

FILM. Lato w WFO

W łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych powstają zdjęcia do dwóch seriali dla dzieci i siedmiu filmów przyrodniczych.
Barbara Bartman-Czecz realizuje “Ptasie kolonie” i “Najstarsze drzewa w Polsce”, Jerzy Bezkowski “Sowy polskie”, “Węża eskulapa” i “W obronie żółwia błotnego”, a Roman Dębski “Odbudowę lasów” i “Grzyby chronione”. W przygotowaniu jest już kilkanaście innych tytułów, m.in. “Złota jesień krakowskiego średniowiecza” oraz “Krakowskie oblicza renesansu i manieryzmu” w reżyserii Andrzeja B. Czuldy.
Wyprodukowane w wytwórni filmy były w tym roku pokazywane na festiwalach w Seulu i Montevideo, a także w Zakopanem, gdzie podczas XVII Przeglądu Filmów o Sztuce obraz “Człowiek z otwartą dłonią” Grzegorza Tomczaka zdobył “Grand Prix”.
Instytucja, działająca do 1994 roku jako Wytwórnia Filmów Oświatowych, obchodziła niedawno 50-lecie istnienia. Z tej okazji wytwórnia wydała także 140-minutową kasetę “Od Cannes do Feliksa”, na której znalazły się największe jej osiągnięcia, począwszy od “Wieliczki” Jarosława Brzozowskiego (nagroda w Cannes w 1946 r.), po “Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa (Felix’91).
Dwa lata temu WFO włączyła się w program restrukturyzacji łódzkiego przemysłu filmowego, w wyniku której powstała Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych. W zeszłym roku w WFOiPE zrealizowano 114 filmów i programów telewizyjnych, w tym popularne i lubiane przez dzieci seriale: przyrodniczy “Klub pana Rysia”, prowadzony przez reżysera i polarnika Ryszarda Wyrzykowskiego oraz historyczny “Wehikuł czasu” w reżyserii Mikołaja Haremskiego, prowadzony przez Zdzisława Szczepaniaka. W czerwcu na Festynie Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w warszawskim kinie “Femina” właśnie “Wehikuł czasu” został wyróżniony przez jury za wybitne walory edukacyjne.
AP

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone