Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Wizytówka Krakowa - Czy powstanie film o krakowskim gotyku? -

 

W czerwcu reżyser Andrzej Czulda planuje rozpocząć zdjęcia do kolejnego filmu z serii prezentującej najpiękniejsze krakowskie dzieła sztuki dawnych epok. Realizacja uzależniona jest od tego, czy twórcom filmu uda się zebrać w ciągu dwóch miesięcy brakujące 45 tys. złotych.

Jako pierwszy z cyklu powstał “Barok krakowski”, ukazujący najważniejsze zabytki w chronologicznym porządku, co pozwala prześledzić drogę przeobrażeń tego stylu. Widzów oprowadza w nim po świecie sztuki wybitny specjalista, profesor Tadeusz Chrzanowski. Taką samą formułę będzie miał kolejny odcinek “Złota jesień krakowskiego średniowiecza”, tym razem poświęcony gotykowi.
“Staramy się pokazać arcydzieła kultury krakowskiej w sposób nietypowy. Na przykład stawiamy kamerę tam, gdzie zwykły turysta nigdy nie stanie, na dodatek oświetlając sufit tak, żeby wywołać odpowiedni efekt – opowiada Andrzej Czulda, dodając, iż film ten byłby świetną wizytówką miasta na uroczystości związane z Krakowem 2000.
Szukający uparcie funduszy na film reżyser, jest dobrej myśli, gdyż Muzeum Narodowe, Collegium Maius oraz Kuria Metropolitalna wyraziły zgodę na bezpłatne zdjęcia w swoich obiektach. Szczególnie ważne jest to w przypadku kręcenia na Wawelu, gdzie wejście dla filmowców byłoby bardzo drogie.
Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych reżyser zapowiada powstanie kolejnych filmów. Byłyby to “Kraków doby pierwszych Piastów”, “Krakowskie oblicza renesansu”, “Kraków przełomu wieków” i “Kraków epoki romantyzmu”.
(MSZ)

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone