Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Łodzianin zafascynowany Krakowem! -

 

Andrzej B.Czulda jest reżyserem filmowym, mieszkającym i pracującym w Łodzi. Ale przed laty zafascynował go Kraków i jego zabytki. I widać fascynacja ta była tak mocna, że twórca zamarzył zrealizować cały cykl filmów poświęconych naszemu miastu.
Pierwszym nakręconym w tej serii filmem był “Barok”. Piękny film dzięki któremu nie tylko turyści, ale nawet sami Krakowianie mogli dostrzec całe bogactwo i piękno tkwiące w zabytkach pochodzących z epoki baroku.
Wartość filmu podniósł też na pewno fakt, że po owych zabytkach oprowadzał nie mający sobie równych, znawca tematu, profesor Tadeusz Chrzanowski. Andrzej B.Czulda na realizację swojego filmu zdobywał pieniądze z ogromnym trudem i chwilami wyglądało wręcz na to, że to jemu zależy bardziej na realizacji swego przedsięwzięcia, aniżeli krakowianom. Mimo to jednak artysta nie zrezygnował i pod koniec ubiegłego roku rozpoczął realizację następnego filmu – zatytułowanego – “Złota jesień krakowskiego średniowiecza”.
Muzeum Narodowe, Biblioteka Jagiellońska, klasztory o.o. Misjonarzy, Dominikanów, Franciszkanów oraz kościoły: Mariacki, Bożego Ciała, Św. Katarzyny, Św. Krzyża, a także Collegium Maius, Muzeum Czartoryskich, Wawel itp. – to miejsca, w których powstaje film.
Tak jak poprzednio oprowadza po nich profesor Chrzanowski. Twórcy pragną też podobnie jak poprzednio przybliżyć widzom minione czasy, tym razem gotyk.
Andrzej Czulda pragnie, by w serii jego filmów, znalazły się jeszcze takie filmy – “Kraków doby pierwszych Piastów”, “Krakowska epoka romantyzmu”, “Krakowskie oblicza renesansu”. Realizowany obecnie film wejdzie w skład cyklu “Krakowskie oblicza kultury”. Bog.
Fot. Tomasz Żurek

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone