Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- W druku i na ekranie -

 

Po reportażu “Bajki z krainy pieców”

Niedawno w reportażu pt. “Bajki z krainy pieców” przedstawiliśmy czytelnikom “DŁ” poruszającą historię więźniów oświęcimskich, którzy w dramatycznych obozowych warunkach, niejednokrotnie z narażeniem życia, pisali i rysowali pełne szczególnego uroku książeczki dla swoich dzieci. Część z tych prac ocalała, a dzieje jednej z nich, wykonanej dla synka Zbyszka przez więźnia nr 159452 (był nim łodzianin, inż. architekt Henryk Czulda), opisaliśmy we wspomnianym reportażu.
Jak się dowiadujemy, historią “Bajek z krainy pieców” zainteresowało się także Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka, w którym powstało już historyczno-dokumentalne opracowanie na ten temat. Jego autorką jest Jadwiga Kulasza, a ukaże się ono drukiem w jednym z najbliższych numerów miesięcznika “Zeszyty Oświęcimskie”.
Nie koniec na tym. W oparciu o ocalone książeczki, bogate materiały dokumentalne, zdjęcia z kronik i archiwów, listy, wspomnienia i wypowiedzi żyjących jeszcze byłych więźniów Oświęcimia – łódzki reżyser dokumentalista Andrzej Czulda napisał scenariusz i przygotowuje się do produkcji filmu, który otrzyma taki sam tytuł, jaki daliśmy reportażowi zamieszczonemu w “DŁ”.
Rozumiejąc wagę podejmowanego tematu, dyrekcja muzeum oświęcimskiego wyraziła już zgodę na sponsorowanie produkcji “Bajek z krainy pieców” poprzez bezpłatne udostępnienie swoich zbiorów i obiektów ekipie filmowców z Łodzi.
Realizacji scenariusza A. Czuldy podjęło się bowiem łódzkie studio “Marta TV i Film” Piotra Zarębskiego, który będzie również operatorem filmu. Obecnie trwają starania o pozyskanie koproducenta. Nie wykluczone, że zostanie nim Redakcja Form Dokumentalnych II Programu TVP, która bardzo pozytywnie oceniła przedstawiony jej scenariusz.
Data rozpoczęcia zdjęć zależy jednak od pozyskania odpowiednich funduszów do realizacji tego ciekawego i ambitnego filmowego przedsięwzięcia. (SŁ)

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone