Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Łódź pod Wawelem -

 

FILM. Cykl dokumentalny o zabytkach Krakowa

Reżyser Andrzej B. Czulda realizuje w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych cykl dokumentalny “Krakowskie oblicza kultury”.

Najpierw w Wytwórni Filmów Oświatowych powstał pomysł realizacji filmu o baroku krakowskim. Jego realizacji podjął się Andrzej B. Czulda, współtwórca cyklu dokumentalnego “Dzieje kultury polskiej”. – Postanowiłem pokazać Kraków, tak jak nikt nigdy go dotąd nie widział – mówi.
Scenariusz Czuldy zaakceptowała Agencja Scenariuszowa, spodobał się także Radzie Europy w Strasburgu, która wsparła projekt finansowo i wpisała go w cykl imprez związanych z ogłoszonym przez UNESCO “Rokiem baroku”. Pozostałe pieniądze na produkcję pochodziły z Agencji Produkcji Filmowej, Krakowskiego Ośrodka Telewizji Polskiej S.A., Telewizji Polonia oraz urzędu miejskiego w Krakowie.
Film “Barok krakowski” powstał w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej i niemieckiej. Filmowym przewodnikiem po barokowym Krakowie został prof. Tadeusz Chrzanowski, historyk sztuki, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Film był pokazywany na festiwalach w Krakowie, Paryżu i Zakopanem, dwukrotnie emitowały go Telewizja Polska i Telewizja Polonia.
- Po sukcesie “Baroku krakowskiego” postanowiliśmy zrealizować sześcioczęściowy cykl filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem “Krakowskie oblicza kultury” – mówi Andrzej B. Czulda.
Powstały scenariusze dwóch odcinków: “Złota jesień krakowskiego średniowiecza” oraz “Krakowskie oblicza renesansu i manieryzmu”. Jednak zbieranie funduszy na ich realizację trwały cztery lata. Szukaliśmy sponsorów w wielu krakowskich firmach, ale żadna nie była zainteresowana pomocą. Jedynie warszawski Bank Inwestycyjny przekazał filmowcom fundusze na produkcję dwóch kolejnych odcinków.
Zdjęcia zakończyły się w tym roku. Emisję “Złotej jesieni krakowskiego średniowiecza” oraz “Krakowskiego oblicza renesansu i manieryzmu” zaplanowano w telewizji w październiku. Podobnie jak w “Baroku krakowskim” narratorem i przewodnikiem po gotyckim i renesansowym Krakowie jest prof. Chrzanowski. Autorem zdjęć do wszystkich trzech części cyklu jest krakowianin Jacek Siwecki.
- Dzięki niemu kamera dociera do takich zaułków miasta i detali architektonicznych, których nie można dostrzec zwiedzając Kraków – mówi reżyser.
Andrzej B. Czulda ma już gotowe scenariusze trzech kolejnych odcinków serii: ‘Kraków doby pierwszych Piastów” (epoka przedromańska i romańska), “Krakowska epoka romantyzmu” (romantyzm i klasycyzm) oraz “Kraków przełomu wieków” (Młoda Polska i modernizm).
- Nie wiadomo jednak, kiedy ruszy ich produkcja, bo znowu mamy problemy ze znalezieniem pieniędzy – mówi reżyser. – Koszt wyprodukowania jednego filmu wynosi 150 tys. zł.


Operator Jacek Siwecki podczas zdjęć na Wawelu
Fot. Tomasz Markowski

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone