Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Książka "OŚWIATÓWKA - 55 lat przygód z filmem krótkim" -

 

ZAUROCZONY KRAKOWEM str. 219

Andrzej B.Czulda jest reżyserem filmowym. Mieszka i pracuje w Łodzi, ale przed laty zauroczył go Kraków i jego niezwykłe zabytki do tego stopnia, że postanowił ich nieprzemijające piękno zatrzymać i uwiecznić raz na zawsze na filmowej taśmie.
Tak narodził się cały cykl filmów poświęconych naszemu miastu. Pierwszym, nakręconym w tej serii filmem, był “Krakowski Barok”. Film, dzięki któremu nie tylko turyści, ale i my sami – Krakowianie mogliśmy zobaczyć nie dostrzegane na co dzień piękno i całe bogactwo naszych zabytków pochodzących z epoki baroku.
/.../ Wartość “Baroku” podniósł jeszcze na pewno fakt, iż po owych zabytkach “oprowadzał” widzów jeden z najwybitniejszych znawców tematu – profesor Tadeusz Chrzanowski.
“Krakowski Barok” obejrzeli Polacy m.in. w Zakopanem i Krakowie, a także cudzoziemcy np. w Paryżu, a jego francuską wersję przekazano do Archiwum Zasobów Kulturowych Rady Europy w Strasbourgu, która ogłosiwszy rok 1994 “Rokiem Baroku”, wsparła polską inicjatywę finansowo. 
B. Pałczyńska, Zauroczony Krakowem “Kuryer Ilustrowany”, październik 2000

/.../ Po przyjęciu do rozpowszechniania w I Programie TVP i TV Polonia “Złotej jesieni krakowskiego średniowiecza” oraz ukończeniu pracy nad “Krakowskimi Obliczami renesansu i manieryzmu” – zaproszony zostałem przez Andrzeja Czuldę na pokaz obu filmów. /.../
Była to jedna z moich najwspanialszych wędrówek po Krakowie. Znalazłem się bowiem w miejscach, do których nigdy mnie dotąd nie wpuszczono. Dotarłem do najtajniejszych zakątków wawelskiej katedry, patrzyłem z bliska w twarze świętych na ołtarzu Wita Stwosza. Dniem i nocą spacerowałem wśród ulic i zaułków Krakowa /.../ oglądając zabytki mało znane nie tylko turystom, ale i najstarszym krakowianom.
Z. Szczepaniak, Perły pod Krakowem, “Gazeta Łódzka” 11.08.00

1-2 Fotos z filmu “Barok krakowski”, reż. A.B. Czulda, zdj. J. Siwecki

3 Fotos z filmu “Złota jesień krakowskiego średniowiecza”, reż. A.B. Czulda, zdj. J. Siwecki

Barwna wkładka 

1.2.3. Fotosy z filmowego cyklu A.B. Czuldy “Krakowskie oblicza kultury”
4. Andrzej B. Czulda i Krzysztof Sułek podczas realizacji filmu “Złota jesień krakowskiego średniowiecza”

 

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone