Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- W rytmie pór roku -

 

FILM o artyście

Łódzki reżyser Andrzej B.Czulda zrealizował dokument “Wpinanie księżyca”, którego bohaterem jest Dariusz Miliński, artysta, tworzący dzieła porównywane przez krytyków do malarstwa Boscha, Breugla, Makowskiego i Dudy-Gracza.
Andrzej B.Czulda, związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, specjalizuje się w filmach o sztuce. Ostatnią jego realizacją jest cykl filmów o kulturze Krakowa. Jedna z części serii, “Złota jesień krakowskiego średniowiecza”, zdobyła niedawno nagrodę na III Krakowskim Przeglądzie Filmów Naukowych.
Z twórczością Dariusza Milińskiego reżyser zetknął się dzięki katalogowi z jego wystawy: - Kiedy tylko go obejrzałem, natychmiast wiedziałem, że chcę zrobić film o tym artyście. Do wspólnej pracy nad scenariuszem zaprosiłem autorkę tekstu w katalogu, Krystynę Piątkowską – mówi.
Niektórzy krytycy porównują twórczość Dariusza Milińskiego do malarstwa Hieronima Boscha, Pietera Breugla, Tadeusza Makowskiego i Jerzego Dudy-Gracza. Inni uważają, że sztuki artysty, żyjącego i tworzącego we wsi Pławna, nie da się porównać z niczym. Miliński, urodzony w 1957 r., w Cieplicach, ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest nie tylko malarzem, ale także poetą, rzeźbiarzem i aktorem. Założył grupę plastyczno-teatralną "“Pławna 9"” Przygotowuje z nią przedstawienia, które prezentuje w plenerach miast całej Polski. W grudniu zeszłego roku grupa "Pławna 9" występowała w Łodzi.
“Wpinanie księżyca” to nie standardowa biografia artysty, ale opowieść o człowieku, dla którego sztuka jest sposobem na życie. Miliński nie opowiada w filmie o faktach z własnego życiorysu, ale o swoich działaniach w różnych dziedzinach sztuki. Rytm jego aktywności w każdej z nich wyznaczają na przykład następujące po sobie pory roku. Jesienią Miliński maluje, latem wychodzi ze swoją grupą w plener, by pokazywać spektakle inspirowane swoimi obrazami.
Wypowiedzi bohatera filmu przeplatane są m.in. z fragmentami przedstawień i obrazów. Reżyserowi, który wraz z ekipą przez wiele dni towarzyszył Milińskiemu w Pławnej, udało się oddać na ekranie niezwykły klimat jego twórczości.
Autorem zdjęć do “Wpinania księżyca” jest Roman Piotrowski. Muzykę skomponował Agim Dżeljilji, który na stałe współpracuje z grupą “Pławna 9”. Film powstał w koprodukcji WFOiPE z Telewizją Polonia. Pomocy finansowej przy realizacji udzielili twórcom Elektrownia Turów SA. i łodzianin Piotr Dopierała. “Wpinanie księżyca” będzie można zobaczyć już w przyszłym tygodniu, podczas łódzkiego XI Festiwalu Mediów “Człowiek w zagrożeniu”.

ANNA ŚWIERKOCKA

 

Fotos z filmu "Wpinanie księżyca"

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone