Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Zapomniany bohater -

 

FILM Nowa produkcja WFOiPE

Reżyser Andrzej B.Czulda zrealizował w Łodzi historyczny dokument, którego bohaterem jest kapitan Stefan Pogonowski, bohater wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. 

- To pierwszy film poświęcony tej postaci – mówi reżyser. – Pomyślałem, że czas przywrócić pamięć o jednym z bohaterów bitwy warszawskiej, który przecież był silnie związany z Łodzią.

Dokument opowiada o karierze wojskowej Pogonowskiego, która rozpoczęła się w podoficerskiej Szkole Piechoty armii carskiej w Wilnie. Później bohater filmu służył w 177 Izbowskim Pułku Dowbor-Muśnickiego, sformowanym w Bobrujsku, następnie w 4 Dywizji Strzelców gen. Lucjana Żeligowskiego, wreszcie w 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości, kapitan Pogonowski poległ 15 sierpnia 1920 r. podczas bitwy w Wólce Radzymińskiej. Pochowano go w Łodzi na cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Na jego grobie stanął pomnik zakutego w zbroję rycerza, który ufundowali mieszkańcy Łodzi. – W okresie międzywojennym jego mogiłę otaczano opieką i honorami – mówi Andrzej B.Czulda.

Reżyser odnalazł w Łodzi jedyną żyjącą krewną Stefana Pogonowskiego, siostrzenicę Zofię Jakubowicz. Dzięki niej udało się dotrzeć do unikatowych dokumentów, fotografii i pamiątek po bohaterze filmu, które są prezentowane w dokumencie.

-        Mam nadzieję, że dzięki mojemu filmowi uda się przywrócić pomnikowi rycerza na grobie Stefana Pogonowskiego dawną świetność – mówi Czulda. – Już w 1937 r. wandale połamali mu skrzydła i ukradli szablę. W latach 90 udało się odtworzyć skrzydła, ale znowu zniknęły. Na renowację czeka też tablica u stóp pomnika, na której został wyryty, obecnie prawie nieczytelny, fragment wiersza Kornela Makuszyńskiego.

Film wyprodukowała łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych przy finansowym współudziale Urzędu Miasta Łodzi. Scenariusz napisali wspólnie Andrzej B.Czulda i pułkownik Tadeusz Krząstek. Autorem zdjęć jest Zbigniew Kotecki.

Dokument, który honorowym patronatem objął prezydent Łodzi, będzie miał swoją premierę 15 sierpnia na antenie Telewizji Polonia.

Odrestaurowany w latach 90. pomnik na mogile Pogonowskiego


 

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone