Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Pogonowski pierwszy raz w dokumencie -

 

W łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych powstał nowy film dokumentalny pod tytułem „Stefan Pogonowski”. To produkcja dokumentalisty Andrzeja Czuldy, zrealizowana przy współudziale pułkownika Tadeusza Krząstka, który był głównym konsultantem i komentatorem poprzedniego ich wspólnego obrazu – o cmentarzu Orląt Lwowskich.

„Stefan Pogonowski” to pierwszy film monograficzny, poświęcony dowódcy tak zwanych „Dzieci Łodzi” – I Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich.

- Czas zatarł postać tego wybitnego oficera w pamięci wielu pokoleń Polaków. Celem filmu jest przywrócenie pamięci o jednym z bohaterów osiemnastej bitwy, decydyjącej o losach świata, bitwy warszawskiej – mówi Andrzej Czulda.

W filmie przedstawiona jest pełna wzlotów i upadków kariera wojskowa Stefana Pogonowskiego. Od podoficerskiej Szkoły Piechoty armii carskiej w Wilnie, poprzez 177 Izbowski Pułk Dowbor-Muśnickiego i 4 Dywizję Strzelców generała Lucjana Żeligowskiego, aż po wspomniany już 28 Pułk Strzelców Kaniowskich.

Film nie jest jednak suchym życiorysem. Jego realizatorzy kilka lat poszukiwali wszelkich zaginionych dokumentów o swym bohaterze, którego prochy pochowano na cmentarzu katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi, pod pomnikiem rycerza zakutego w zbroję. Światło dzienne ujrzały między innymi unikatowe fotografie, pamiątki i papiery. Kamera utrwaliła także miejsca, z którymi kapitan Pogonowski związany był przez lata swojego życia, aż do bohaterskiej śmierci podczas bitwy w Wólce Radzymińskiej, którą sam zainicjował.

Honorowy patronat nad historycznym dokumentem objął prezydent Łodzi. Premiera filmu odbędzie się w rocznicę cudu nad Wisłą – 15 sierpnia na antenie Telewizji Polonia.

(EK)

„Stefan Pogonowski” – realizacja Andrzej Czulda, scenariusz i komentarz Tadeusz Krząstek i Andrzej Czulda, zdjęcia Zbigniew Kotecki, dźwięk Bogumiła Kłopotowska i Robert Buczkowski, montaż Jarosław Danielski.

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone