Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Pogonowski na ekranie -

 

PROJEKCJA premierowa

Pogonowski na ekranie

W piątek o godz. 17 w Klubie Garnizonowym
(ul. Tuwima 34) rozpocznie się premierowy pokaz
dokumentalnego filmu Andrzeja B.Czuldy
„Stefan Pogonowski” 

- To pierwszy film poświęcony tej postaci – mówi reżyser. – Pomyślałem, że czas przywrócić pamięć o jednym z bohaterów bitwy warszawskiej, który przecież był silnie związany z Łodzią.

Dokument opowiada o karierze wojskowej Pogonowskiego, która rozpoczęła się w podoficerskiej Szkole Piechoty armii carskiej w Wilnie. Później bohater filmu służył w 177 Izbowskim Pułku Dowbor-Muśnickiego, sformowanym w Bobrujsku, następnie w 4 Dywizji Strzelców gen. Lucjana Żeligowskiego, wreszcie w 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości, kapitan Pogonowski poległ 15 sierpnia 1920 r. podczas bitwy w Wólce Radzymińskiej. Pochowano go w Łodzi na cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Na jego grobie stanął pomnik zakutego w zbroję rycerza, który ufundowali mieszkańcy Łodzi. – Nazwisko Pogonowskiego uwieczniły liczne kroniki wojenne, dzieła historyczne i literackie. W okresie międzywojennym jego mogiłę otaczano opieką i honorami – mówi Andrzej B.Czulda. – Dziś jest postacią zupełnie zapomnianą.

Reżyser odnalazł w Łodzi jedyną żyjącą krewną Stefana Pogonowskiego, siostrzenicę Zofię Jakubowicz. Dzięki niej udało się dotrzeć do unikatowych dokumentów, fotografii i pamiątek po bohaterze filmu, które są prezentowane w dokumencie.

Po projekcji zaplanowano m.in. koncert chóru Canto. Otwarta zostanie też miniwystawa zdjęć Stefana Pogonowskiego.

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone