Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- To prawdziwy skarb -

 

DĘBNO.  Film, którego mieszkańcy jeszcze nie widzieli.

- Film na razie nie nadaje się do oglądania. Nawet miesiąc trzeba przygotowywać tę taśmę do wyświetlania. Kilka razy dziennie musi być ona przewijana. Ktoś już próbował ją nakładać na projektor, bo kawałek taśmy jest zniszczony – mówi Krzysztof Buczyński. 

Podczas remontu Dębnowskiego Ośrodka Kultury znaleziono film,
przedstawiający Dębno w 40. rocznicę istnienia PRL
 

To prawdziwy skarb – mówi Krzysztof Buczyński, szef myśliborskiej telewizji, do którego przyniesiono taśmę. – Za ten zapomniany film miasto musiało zapłacić kiedyś olbrzymie pieniądze. 30-minutowe nagranie zrobiła Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Dziś kosztowałoby to z 80 tys. zł.

Film wymaga konserwacji

Znaleziony film jest w dobrym stanie. Wymaga jednak konserwacji. Po tak długim leżeniu, taśmie trzeba przywrócić elastyczność. Nagranie będzie przeniesione następnie na płytę DVD.

- Ośrodek kultury mógłby później sprzedawać tę płytę. Można też umieścić film na stronie internetowej Dębna – mówi Buczyński. – Chciałbym zaapelować za pośrednictwem waszej gazety , by ludzie, którzy coś takiego znajdują, przynosili to do nas. Zrobimy profesjonalną konserwację i te nagrania będzie można obejrzeć. Podobną rzecz znalazłem kiedyś w Myśliborzu. Film pokazuje miasto z 1965 r. Jest więc świetnym dokumentem.

To będzie premiera

Przy nagraniu z Dębna znaleziono metrykę, w której wpisano, gdzie i kiedy emitowano film. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Dębna nigdy go nie obejrzeli. Film wyświetlano bowiem, po raz pierwszy 21 lipca 1985 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Cycerach (obejrzało go wtedy 80 mieszkańców), a po raz drugi 14 lipca 1986 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Moryniu (dla 150 osób).

- To znaczy, że w Dębnie ten film będzie miał dopiero premierę – mówi szef lokalnej telewizji.

Tekst i zdjęcie

ANNA MISZCZYK

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone