Strona główna

Biografia

Filmografia

Z prasy

Inne

Opowiadania

Kontakt


Andrzej B. Czulda

- Stefan Pogonowski -

 

Kapitan Stefan Pogonowski należy do wielkich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Był dowódcą 1 batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, zwanego „Dziećmi Łodzi”. Dwukrotny kawaler Krzyża Srebrnego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyża Walecznych oraz Krzyża Niepodległości. Jego imię i nazwisko uwieczniły liczne kroniki wojenne, dzieła historyczne i literackie. W okresie międzywojennym był postacią znaną i szanowaną. Czczono pamięć o nim, a miejsce wiecznego spoczynku otaczano opieką i należytymi honorami. Czas jednak zatarł postać tego wybitnego oficera w pamięci wielu pokoleń Polaków. Nawet dzisiejsi mieszkańcy Łodzi przechodzą obojętnie obok jego mogiły na cmentarzu katolickim przy ulicy Ogrodowej. Niewiele osób zwraca uwagę na piękny pomnik rycerza zakutego w zbroję.
Z kronik wojennych wiemy:
„Uderzenie było tak brawurowe i niespodziane, że rozproszyło „żelazny” 242 pułk stojący w Mostkach Wólczańskich. Z rozpędu batalion zaatakował Wólkę Radzymińską, gdzie stał sztab 27 dywizji sowieckiej. Rosjanie wpadli w panikę, zostawili kilkuset zabitych, materiały wojenne”.
Był to przełom w działaniach wojennych.
Inicjator tego ataku w Wólce Radzymińskiej kapitan Stefan Pogonowski poległ bohaterską śmiercią. W filmie
prześledzimy drogę kariery wojskowej, poprzez podoficerską Szkołę Piechoty armii carskiej w Wilnie, 177 Izbowski Pułk Strzelców, 745 Nowo-aleksandryjski Pułk, 1 Korpus Polski gen. Dowbór-Muśnickiego sformowany w Bobrujsku poprzez 4 Dywizję Strzelców gen. Lucjana Żeligowskiego, po 28 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Celem filmu jest przywrócenie pamięci o jednym z bohaterów Bitwy Warszawskiej - "osiemnastej bitwy decydującej o losach świata". Nigdy dotąd nie powstał film o kpt. Stefanie Pogonowskim. W filmie tym ujrzały światło dzienne odszukane unikalne dokumenty, fotografie i pamiątki. Wystąpiła także jedyna żyjąca do dziś krewna – siostrzenica Stefana Pogonowskiego. Liczne zdjęcia plenerowe a także szkice sytuacyjne, urozmaicają obraz filmowy i merytoryczną treść filmu.

 

realizacja
Andrzej B. Czulda
scenariusz i komentarz
Tadeusz Krząstek
Andrzej B.Czulda
zdjęcia
Zbigniew Kotecki
montaż
Jarosław Danielski
grafika komputerowa
Bogdan Plewczyński
opracowanie muzyczne
Bogumiła Kłopotowska
dźwięk
Bogumiła Kłopotowska
Robert Buczkowski
(MR Studio)
lektor
Grzegorz Pawlak
kierownictwo produkcji
Marek Karasiński
współpraca produkcyjna
Józef Sikora
Jacek Pieczyński
Wojciech Gaworski
Henryk Łukasik
Zdzisław Szczepaniak
Katarzyna Kopeć
Mariola Rozpierska

produkcja
Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi
dla Ministerstwa Obrony Narodowej.
Film zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Łodzi,
pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta
Jerzego Kropiwnickiego.

rok produkcji  2002,   czas emisji  47’   Betacam
wersja polska

 

 

 

 

 

 

 


Project by Betinho
Wszelkie prawa zastrzeżone